Dnes má meniny: Ema
Zajtra má meniny: Emil
Pozajtra má meniny: Tatiana
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Nejde len o predaj, v obchode rozhodujú dobré vzťahy

 

Potraviny u Repiny, či predtým jednoducho predajňa potravín rodiny Repiských, sprevádzajú obyvateľov Omšenia už viac ako 20 rokov. Prešli sme spolu časy, keď sa z našich slovníkov konečne stratil pojem „úzkoprofilový tovar“, obohatili sme sortiment, zrekonštruovali predajňu i zázemie a neobišli nás ani veľmi tvrdé časy konkurencie zahraničných reťazcov.

Keď sa obzrieme späť, je jasné, že od deväťdesiatych rokov sa náš život a tým aj práca v obchode veľmi zmenili. V obrovskej ponuke na trhu si každý môže vybrať. Čerstvosť, záruka, dobrá cena, to sú už samozrejmé predpoklady na prežitie, nestačia, aby na nich obchod postavil svoju výnimočnosť. Toto je pochopiteľné a určite je dobré, že sa štandard predaja podstatne zvýšil.

 

No tých 15-20 rokov prinieslo so sebou aj zmeny, ktoré sme nečakali. Ľudia akoby prestali spolu komunikovať. Aj keď je životná úroveň oveľa vyššia, životný štýl sa v mnohom podriadil konzumu. Jedálny lístok sa podriaďuje akciovým tovarom, zákazníci čakajú na zľavu a potom rýchlo tvoria zásoby, často im nezáleží na tom, že kvalita najlacnejších potravín dovezených zďaleka nie je hodná ani tej nízkej ceny, za akú sa predávajú. Zabúdame, že hodnotné potraviny obrovskou mierou ovplyvňujú naše zdravie, čo sa prejaví v dlhodobom horizonte. A aj keď to niekomu znie zvláštne, či až trochu luxusne, žiada sa pripomenúť, že nákup u domácich obchodníkov podporuje pracovné miesta vo vlastnej krajine, nielen predavačov, ale aj poľnohospodárov a výrobcov. Možno sú niekedy o pár centov drahší, pretože ich nepodporuje Európska únia, no ak ich necháme prežiť, budú spoľahlivo zabezpečovať naše potreby aj v časoch, keď dotácie pominú a trh sa tomu prispôsobí.

Potraviny u Repiny sa rozhodli ísť vlastnou cestou a s konkurenčným tlakom sa popasovať. Nie je to ľahké, nemôžeme ani nechceme stavať na veľkosti. Našu silnú stránku vidíme v úprimnom kontakte s ľuďmi, chápaní významu lepších a individuálnych služieb. Veď kedysi bolo samozrejmosťou, že predavačky poznali zákazníkov, vedeli, aké majú zvyky, čo ich poteší. U nás si požiadavky zákazníkov zapíšeme a podľa nich objednávame alebo po dohode tovar odložíme. Zaviedli sme systém vernostných kariet, za väčšie nákupy poskytujeme väčšie zľavy. Vďaka ľuďom, ktorí chápu, že predaj môže byť aj dobrým vzťahom, sa nám darí prežiť a prekonať aj ťažšie obdobia. Keď hovorím, že predaj je o ľudských kontaktoch, mám na pamäti aj naše pracovníčky. Sme tímom, ktorý sa na seba môže spoľahnúť, veď dobré meno obchodu záleží od kvalitnej práce každého jedného z nás.

Iste vám neuniklo, že sme v poslednom čase zaviedli novinky, snažíme sa komunikovať intenzívnejšie. Výraznejšie označenie predajne, tabuľa pri ceste či billboard pred obcou, ale najmä Omšenský leták sa snažia upozorniť, že do našej predajne sa oplatí zájsť. Budeme radi, keď využijete bonusy a rôzne akcie pre deti či dospelých a zvyknete si, že aj väčšie nákupy dobre, pohodlne, a zároveň výhodne vybavíte priamo v obci. Za nás môžeme sľúbiť ochotu, férový prístup a poctivú snahu o obojstrannú výhodnosť.  Zastavte sa kedykoľvek, radi vás o tom presvedčíme!

Repiský Vlado

Pozn.: Publikované v Omšenských novinách 2013

        

CHYSTÁME v MISSEN

Žiadne obrázky