Dnes má meniny: Ema
Zajtra má meniny: Emil
Pozajtra má meniny: Tatiana
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Tradícia pôstu pretrvala tisícročia. Neuškodí ani dnes!

 

Dobrého vraj moc nebýva... každoročne veselé fašiangové obdobie strieda štyridsať dňový pôst. Číslo 40 má v kresťanstve posvätný význam: Ježiš Kristus sa postil 40 dní, počas potopy sveta 40 dní pokrývala voda zem, Boží ľud strávil 40 rokov na púšti...

Pôst patrí k prípravnému obdobiu pred Veľkou nocou a podobnú formu pokánia nájdeme v mnohých náboženstvách. Kresťanské obdobie striedmosti začína Popolcovou stredou. Kedysi si hriešnici a kajúcnici v prvý deň pôstu sypali popol na hlavu. Po koncile v Benevente v roku 1091 prijala tento zvyk celá cirkev, no sypanie popola na hlavu sa nahradilo symbolickým značením na čelo. Kňaz počas bohoslužby urobí popolom znak kríža na čelách veriacich. Hovorí pritom: „Pamätaj, že prach si a na prach sa obrátiš“ a pripomenie nám, že ľudský život netrvá večne a jeho smerovaniu by mali venovať pozornosť.

Pôvodné pôstne pravidlá boli veľmi prísne, dnes sa už skôr zameriavame na jeho duchovnú stránku. Ale väčšina ľudí bude súhlasiť, že striedanie období hojnosti a striedmosti je dobré aj pre naše zdravie. Možno si spolu s nami poviete, že v tento dôležitý deň vynecháte zo svojej stravy mäso, údeniny, či syry a znovu objavíte jednoduchú a čistú chuť čerstvého pečiva. A snáď budete aj prekvapení, že občasná striedmosť nie je vôbec zlá vec!

 

 

CHYSTÁME v MISSEN

Žiadne obrázky