Dnes má meniny: Ema
Zajtra má meniny: Emil
Pozajtra má meniny: Tatiana
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Sviatok zaľúbených

 

Vďaka spojitosti so „sviatkom zaľúbencov” sa sv. Valentín stal jedným z najobľúbenejších svätcov, hoci pôvodne mal s mladými pármi len málo spoločného. Vlastne až samotný svätovalentínsky boom prinútil mnohých pátrať po skutočnom svätcovi tohto mena a po jeho vzťahu k zamilovaným.

V Cirkvi sa počas storočí objavilo najmenej deväť významných Valentínov a 14. februára spoločne slávia sviatok dvaja z nich - rímsky kňaz, mučeník a jeho menovec, sv. Valentín z Terni. Niektorí historici sa dokonca domnievajú, že ide o toho istého muža, ktorý žil v treťom alebo štvrtom storočí v Ríme a konal skutky milosrdenstva, najmä medzi väzňami.
Sv. Valentín bol kňazom a lekárom. Podľa legendy, keď sa panovník Klaudius rozhodol zrušiť manželstvo, pretože podľa jeho názoru ženatí muži nevykazovali v armáde také dobré výsledky ako slobodní, Valentín potajomky sobášil zamilovaných, za čo bol zatknutý a kruto potrestaný. Klaudius ho dal verejne popraviť v deň pohanského sviatku luperkálií, počas ktorých starí Rimania konali obrady očisty a prosili svojich bohov za dar plodnosti. Pre tento deň bola typická aj „lotéria lásky” - každé dievča vhodilo do urny lístok so svojím menom a slobodní muži si potom žrebovali nastávajúcu.

Podľa niektorých historikov mu patronát nad zaľúbenými párikmi prischol nielen pre jeho heroické činy - na jeho sviatok, 14. februára, sa totiž príroda prebúdza zo zimného spánku a vtáky začínajú svoje svadobné tance. Sviatok sv. Valentína ako deň, keď si každý vyberá svojho milého, spomína roku 1380 vo svojom diele Parliament of Fowls aj otec anglickej literatúry Geoffrey Chaucer. Zvyk posielať na sv. Valentína pohľadnice ako prejavy sympatií vznikol oveľa neskôr a má anglosaské korene. Prvú „valentínku” vraj v 15. storočí poslal z londýnskeho väzenia svojej manželke orleánsky vojvoda Charles. Táto milá tradícia sa rozšírila najmä v 19. storočí, keď sa svätovalentínske pozdravy začali vyrábať hromadne. Na stagnujúcom trhu sa objavil nový príťažlivý artikel - valentínske bonboniéry, hračky, kytice či parfumy.


Sviatok sv. Valentína je príležitosťou drobným darčekom anonymne prejaviť svoju náklonnosť k obdivovanej osobe, ale aj možnosťou opätovne vyjadriť priazeň blízkym - manželke, rodičom, súrodencom, priateľom, kolegom...

CHYSTÁME v MISSEN

Žiadne obrázky