Dnes má meniny: Ema
Zajtra má meniny: Emil
Pozajtra má meniny: Tatiana
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Ani hmla a blato nepokazili dobrú náladu...

 

V sobotu 22. februára 2014 sme si povedali, že presedieť celý deň doma by bol hriech, a tak sme sa vybrali na zraz turistov na Baske, hoci zrána to s počasím nevyzeralo ružovo. Cestou na vrchol si niektorí z nás otestovali kondičku a vytrvalosť, iní zasa kone pod kapotou auta. Nekonečné serpentíny smerom nahor nikoho neodradili a šliapali sme viac ako dve hodiny.  Keď sme sa dostali na lúku, Chata Baske nás už netrpezlivo čakala. Čaro výstupu nepokazilo ani blato.  Vystriedalo kopy snehu, na ktoré sme boli zvyknutí v predchádzajúcich rokoch.

 

            Viete, aká je minulosť tejto chaty? V roku 1935 sa niekoľko milovníkov pešej a lyžiarskej turistiky, členov SKI-KLUBU z TrenčianskychTeplíc, rozhodlo postaviť novú chatu v oblasti Žihlavníka. Zakúpili pozemok na vrchu BASKE a začali so stavbou chaty. Pomenovali ju Štúrovou chatou SKI-KLUBU Trenčianske Teplice na veterných holiach a slávnostného otvorenia 28. októbra 1936 sa zúčastnili aj významné politické a kultúrne osobnosti. Počas II. svetovej vojny využívali chatu nemeckí vojaci a postavili pri nej triangulačnú vežu. Aj keď po ich odchode zostala chata veľmi poškodená, v povojnových rokoch ju nadšenci a milovníci prírody znova zrekonštruovali.

Výstup na vrchol s chatou „ za humnami“ je peknou príležitosťou vyvetrať celú rodinu, ba nahovoriť aj známych. Cestou tam i späť, ale predovšetkým na chate a jej okolí  môžeme postretať kopec priateľov - turistov z Omšenia, Dolnej Poruby, Dubnice, Kolačína, Trenčianskych Teplíc i Trenčína. A tak bolo tomu aj tento rok. Na lúke pri chate rozvoniavali opečené špekáčiky, čaj i niečo na zahriatie, ale najpodstatnejšia bola dobrá nálada a príjemná atmosféra.  Premeškali ste tohtoročný zraz turistov na Baske? Ak chcete stretnúť priateľov a urobiť niečo pre svoje zdravie, pridajte sa k nám o rok!

CHYSTÁME v MISSEN

Žiadne obrázky