Dnes má meniny: Ema
Zajtra má meniny: Emil
Pozajtra má meniny: Tatiana
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Žijú ešte novembrové ideály?

 

Historické výročia nemusíme práve milovať, ale v prípade oboch novembrov – 1939 aj 1989 -pravdepodobne každý z nás pocíti ich zvláštnu ľudskú hodnotu. Netýka sa inštitúcií, ale mladých ľudí, ktorí boli ochotní povýšiť ideály nad svoje osobné a kariérne záujmy.

November 1939

Dnes si málokto uvedomuje, že prevratový 17. november 1989 bol vlastne spomienkou na november 1939. Vtedy vyšli v Prahe do ulíc tisíce študentov. Protestovali proti nacistickej okupácii a zastreleniu študenta medicíny Jana Opletala. Deviatich vodcov protestnej akcie popravili, viac ako 1 200 študentov deportovali do koncentračných táborov a v noci zo 16. na 17. novembra 1939 zavreli všetky vysoké školy. O dva dni v Londýne vyhlásili 17. november za Medzinárodný deň študentstva.

November 1989

Nežná alebo Zamatová revolúcia priniesla udalosti, ktorými sa 17. novembra 1989 začal koniec totalitnej éry vtedajšej Československej socialistickej republiky. Začalo sa to spomienkovou slávnosťou pražských študentov k 50. výročiu 17. novembra 1939. Brutálny policajný zákrok proti účastníkom zhromaždenia vyvolal rozhorčenie verejnosti a protestné akcie. Vysokoškolskí študenti vyhlásili okupačný štrajk, ku ktorému sa pripojili herci všetkých divadiel.

V oboch prípadoch sa mladí ľudia postavili proti totalitnej moci. Generácie študentov v roku 1939 a 1989 nemali žiadnu skupinovú ideológiu. Mimoriadne je práve ich prepojenie so záujmami celku a identifikácia s hodnotami, na ktorých stála myšlienka demokratickej a humánnej štátnosti.

Pád komunizmu v novembri 1989 znamenal pre mnohých vykúpenie. S nádejou na novú a lepšiu budúcnosť sme stáli na námestiach a štrngali kľúčmi. Splnili sa však naše ideály? Áno... Aspoň z hľadiska ľudských práv a slobody slova. Museli sme sa však naučiť, že ak chceme mať prácu, nikto nám ju nedaruje a treba sa o ňu tvrdo usilovať.

Nechcem polemizovať o tom, či podstata myšlienky komunizmu bola správna alebo nie. Každé zriadenie má svoje kladné aj záporné stránky a politické presvedčenie je osobným rozhodnutím jednotlivca. Podstatné je však to, že systémová zmena v novembri 1989 nám priniesla slobodu, šancu a predpoklady na sebarealizáciu.

                                                                                  Repiský Vlado

CHYSTÁME v MISSEN

Žiadne obrázky